wywiad-ze-Stanislawem-Bajonem-zdjecie

Wywiad ze Stanisławem Bajonem

Ze Stanisławem Bajonem, producentem ogórka i pomidora szklarniowego z Grupy Włoszakowice, rozmawia doradca ICB Pharma Crop Solutions Wojciech Rybiński. Producent od 4 lat stosuje nawóz Alatis, który poprawia proces fotosyntezy, w mieszance z nawozem Megis, zwiększającym odporność roślin na warunki stresowe.

ICB Pharma: W jakim czasie produkcji teraz jesteśmy?
Stanisław Bajon: Jesteśmy w okresie, kiedy rozsada ogórka jest doświetlana i za dwa do trzech tygodni będzie przenoszona na stanowiska docelowe, do tuneli foliowych.

ICB Pharma: Od kiedy stosuje Pan nasze preparaty Alatis i Megis?
Stanisław Bajon: Od jesieni 2017 roku.

ICB Pharma: Kiedy i w jakich dawkach stosuje Pan preparaty?
Stanisław Bajon: Stosujemy je na jesieni i na wiosnę. Jesienią, kiedy dni zaczynają się robić coraz krótsze i na wiosnę: na rozsadę oraz w początkowej fazie wzrostu roślin. Dawka 100 ml Alatis + 100 ml Megis na 100 l wody.

ICB Pharma: Czy zawsze używa Pan Alatis i Megis w mieszaninie?
Stanisław Bajon: Alatis stosujemy zawsze w mieszance z Megis. Jesienią 2018 roku zastosowaliśmy w jednym z tuneli foliowych sam Alatis, ale nie było takiego efektu, jak po zastosowaniu w mieszance razem z Megis, dlatego postanowiliśmy wrócić do głównych zaleceń.
Gdy mija okres deficytu światła stosujemy sam Megis, co 14 dni przez cały okres produkcji.

ICB Pharma: Jakie korzyści wynikają z zastosowania mieszanki Alatis + Megis jesienią?
Stanisław Bajon: Problem w jesiennej uprawie ogórka zaczyna się około połowy września, kiedy dzień staje się coraz krótszy i światła jest coraz mniej. Ogórek zaczyna wtedy zwalniać we wzroście, zawiązki stają się słabsze, szczególnie widać to, kiedy jesień jest bardzo pochmurna. Taki znaczny jesienny niedobór światła występował na przykład w 2017 i 2018 roku. Po trzech zabiegach mieszanką Alatis + Megis dało się zauważyć zdecydowanie większy wigor roślin. Dzięki zastosowaniu preparatów plon był większy – zbliżony ilościowo i jakościowo do plonu letniego.

ICB Pharma: A jakie korzyści zauważył Pan przy wiosennym stosowaniu preparatów?
Stanisław Bajon: W zasadzie zaczynamy stosować mieszankę Alatis + Megis już po otrzymaniu rozsady czyli jeszcze zimą, kiedy rozsada jest doświetlana, aż do momentu wysadzenia na stanowiska docelowe.
Po zastosowaniu mieszanki sadzonki są silne i lepiej przyjmują się po przesadzeniu. Rośliny są zdrowsze. Stosowanie mieszanki ogranicza w bardzo dużym stopniu mączniaka rzekomego. Zauważyliśmy również, wraz z innymi producentami w Grupie, że przy regularnym stosowaniu tej mieszanki roślina lepiej formuje korzeń, co widać także podczas stosowania jesiennego.

ICB Pharma: Rozumiem, że dzięki tym preparatom udało się ograniczyć stosowanie tradycyjnych ŚOR?
Stanisław Bajon: Tak. W 2019 i 2020 nie mieliśmy problemów w okresie wiosennym i jesiennym z mączniakiem rzekomym. Dodatkowo otrzymaliśmy od naszych odbiorców informację, że nasze ogórki kupione w Grupie Włoszakowice mogą być dłużej przechowywane i chętniej nasi odbiorcy kupują je na eksport.

ICB Pharma: Stosuje Pan jeszcze dwa inne preparaty z naszego programu ZDROWE ROŚLINY BEZ PESTYCYDÓW, jakie?
Stanisław Bajon: Oprócz Alatis i Megis używamy Siltac EC i Miligard. Siltac EC, który działa czysto fizycznie na szkodniki, używamy sporadycznie, ponieważ stosujemy ochronę biologiczną, która najczęściej przynosi zadowalające efekty. Zdarzają się jednak ciepłe lata, kiedy presja przędziorka jest bardzo wysoka, wtedy stosujemy Siltac EC na wierzchołkowe części roślin lub punktowo, gdzie szkodnik występuje w szczególnie dużym nasileniu.

ICB Pharma: A jakie korzyści zauważył Pan ze stosowania naszego nawozu dolistnego Miligard?
Stanisław Bajon: Po zastosowaniu nawozu Miligard poprawia się kondycja roślin. W miejscach uszkodzeń mechanicznych (pojawiających się podczas obrywania liści, chodzenia czy jazdy wózkiem) występowanie chorób grzybowych jest zdecydowanie mniejsze.

ICB Pharma: Czy poleciłby Pan stosowanie mieszanki Alatis + Megis innym producentom?
Stanisław Bajon: Tak, po 4 latach stosowania preparatów uważam, że ta mieszanka wyraźnie zwiększa plon i poprawia jego jakość w okresach jesiennych, zmniejsza stosowanie ŚOR oraz pomaga w adaptacji nowo przesadzonych roślin na wiosnę.

ICB Pharma: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Powrót

Zobacz inne artykuły

Wszystkie artykuły